Lenovo 20AL008YUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20AL008YUS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 8.2 in |
| Weight: | 2.84 lbs |