Lenovo 20AQ004JUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20AQ004JUS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 3 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Video Chipset: | HD 4600 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n/ac Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 8.40 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star 5.0 GREENGUARD RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 3.90 lbs |