Lenovo 20B20011US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20B20011US |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 2.9 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 bits |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI USB - Universal Serial Bus 2.0 USB - Universal Serial Bus 3.0 VGA |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card SDXC Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8450G |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Bluetooth Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 6.5 hour(s) |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.34 in |
| Width: | 14.84 in |
| Depth: | 9.64 in |
| Weight: | 5.4 lbs |