Lenovo 20BF0018US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20BF0018US |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Memory | |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Battery Life: | 11 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 5.80 lbs |