Lenovo 20BG0011US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20BG0011US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | TrackPoint Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 Thunderbolt Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 4600 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11ac Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader Keyboard Backlight |
| Battery Life: | 11.1 hour(s) |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Green Compliance: | RoHS GREENGUARD EPEAT Gold Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 5.57 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |