Lenovo 20C50052US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20C50052US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4600 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.30 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 13.5 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Weight: | 4.70 lbs |