Lenovo 20CD0033US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20CD0033US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00FK0BOXC |
| Processor | |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | TrackPoint Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 kB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Battery Life: | 7 hour(s) |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.76 in |
| Weight: | 3.52 lbs |
| Width: | 12.46 in |
| Depth: | 8.7 in |