Lenovo 20CD00BXUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 20CD00BXUS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook/Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 No |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4400 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11ac Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 12.4 in |
| Depth: | 8.7 in |
| Weight: | 3.59 lbs |