Lenovo 25002XU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 25002XU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Slots: | ExpressCard/54 CompactFlash Type I Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 3800M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |