Lenovo 25198AU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 25198AU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 2 x 4-pin Type A USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x 8-pin Powered USB 1 x Audio 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel 5700MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.26" Height x 13.13" Width x 9.41" Depth |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.1 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Weight: | 5 lbs |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.26" Height x 13.13" Width x 9.41" Depth |