Lenovo 252228U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 252228U |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Audio 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 8-pin USB 2.0 - Powered USB 1 x eSATA 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | ExpressCard/34 Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel |
| Display Size: | 14.10 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 11 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Weight: | 5.35 lbs |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |