Lenovo 254158U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 254158U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 8-pin USB 2.0 - Powered USB 1 x eSATA/USB Combo 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x DVI-D Digital Video 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 4-pin Type A USB 3.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 2800M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold RoHS Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |