Lenovo 254259U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 254259U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.73 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick PRO Memory Stick MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 2800M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold RoHS Energy Star |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.63" Height x 16.10" Width x 12.20" Depth |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Weight: | 8.97 lbs |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.63" Height x 16.10" Width x 12.20" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |