Lenovo 2668H1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2668H1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium M |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x Docking 1 x Microphone 1 x VGA 1 x Headphone 1 x IrDA IrDA Infrared 1 x Parallel 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Display | |
| Display Size: | 15 in |
| Display Type: | FlexView |
| Max Resolution: | 1600 x 1200 |
| Video Chipset: | ATi Mobility FireGL V3200 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.3ab |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 13" Width x 10.60" Depth |
| Weight: | 5.80 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 13 in |
| Depth: | 10.6 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 13" Width x 10.60" Depth |
| Video Memory: | 128 MB |