Lenovo 271496U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 271496U |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x IEEE 1394a - FireWire 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500HD |
| Display Size: | 15.4 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2.40 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver GREENGUARD |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |