Lenovo 2716EBU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2716EBU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x VGA 1 x Expansion Connector 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.3ab |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.52" Height x 14.12" Width x 10.24" Depth |