Lenovo 27186LU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27186LU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II ExpressCard/54 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card xD-Picture Card Type H |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |