Lenovo 273849U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 273849U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card Type H |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold EPEAT Silver |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 12.50" Width x 9.40" Depth |
| Weight: | 4.90 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 12.50" Width x 9.40" Depth |
| Video Memory: | Shared |