Lenovo 2746ELU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2746ELU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin HDMI Serial - RJ11 (Phone Jack) USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card xD-Picture Card Type H |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Matte Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.60 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 6.4 lbs |
| Dimensions: | 1.53" Height x 14.10" Width x 10.20" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.53" Height x 14.10" Width x 10.20" Depth |