Lenovo 27523KU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27523KU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Extreme |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 12 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Stylus |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth DisplayPort DVI Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 (Phone Jack) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 3700M |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-R/RE |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 2 |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Weight: | 8.4 lbs |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Video Memory: | 1 GB |