Lenovo 27526UU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27526UU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Extreme |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Stylus |
| Interface Connection: | 5 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x DVI |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 3700M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |