Lenovo 2752MSU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2752MSU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Dock 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 5 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x DVI Digital Video |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 2700 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.58" Height x 16.14" Width x 12.20" Depth |
| Height: | 1.6 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.58" Height x 16.14" Width x 12.20" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |