Lenovo 27536SU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27536SU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Extreme |
| Processor Speed: | 3.06 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x DVI-D 1 x DisplayPort 1 x DC Power Input 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 3700M |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.60" Height x 16.10" Width x 12.20" Depth |