Lenovo 2758MYU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2758MYU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 5 x 4-pin Type A USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Display 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-45 Network 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x DVI 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard/54 PC Card Type II CompactFlash (CF) CardBus |
| Display | |
| Display Size: | 17 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | nVIDIA Quadro FX 3700M |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 640 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Bluetooth Wi-Fi IEEE 802.3ab Bluetooth 2.0 IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 2 Hour |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 2.10" Height x 16.10" Width x 12.20" Depth |
| Height: | 2.1 in |
| Width: | 16.1 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 2.10" Height x 16.10" Width x 12.20" Depth |
| Video Memory: | 1 GB |