Lenovo 276582U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 276582U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II ExpressCard/54 MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card xD-Picture Card Type H Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel ATi GMA 4500MHD Mobility Radeon HD 3470 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Silver RoHS Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |