Lenovo 27672HU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27672HU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 3470 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Battery Life: | 6.50 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |