| Basic Info |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2767H7U |
| Processor |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display |
| Display Size: | 14.1 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |