Lenovo 2767H9U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2767H9U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD3650 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Height: | 1.30" |
| Width: | 13.20" |
| Depth: | 9.40" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Video Memory: | 256 MB |
| Software Included: | Sun JRE Roxio Creator Intervideo WinDVD PC-Doctor diagnostics Adobe Acrobat Reader Creator Business Edition Intervideo WinDVD Creator Creator Business + MYDVD Microsoft Office Ready 2007 ThinkVantage Productivity Center ThinkVantage Fingerprint Software ThinkVantage Access Connections ThinkVantage Rescue and Recovery Microsoft Windows Live Toolbar & Search ThinkVantage Client Security with Password Manager ThinkPad Utilities (P |