Lenovo 277635U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 277635U |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x Dock 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Audio In 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DisplayPort Digital Audio/Video |
| Display | |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold GREENGUARD |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.92" Height x 12.52" Width x 9.09" Depth |