Lenovo 27763CU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 27763CU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth DisplayPort USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | SD Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Matte Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Display Size: | 13.30 in |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Battery Life: | 5.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional Microsoft Windows XP |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 3.3 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |