Lenovo 2776TKU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2776TKU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Mini PCI Express |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | Not Applicable |
| Solid State Drive Capacity: | 80 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.92" Height x 12.50" Width x 9.09" Depth |