Lenovo 2776V2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2776V2U |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone |
| Display | |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Display Size: | 13.30 in |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star EPEAT Gold |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.02" Height x 12.52" Width x 9.09" Depth |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |