Lenovo 2808DJU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2808DJU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) DisplayPort Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin Port Replicator/Docking Station Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Slots: | Express Card 34 |
| Laptop Type: | Notebook |
| Display | |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Matte Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Display Size: | 14.10 in |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Fingerprint Reader |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Battery Life: | 6.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.5 in |
| Weight: | 3.9 lbs |
| Dimensions: | 1.02" Height x 13.30" Width x 9.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.02" Height x 13.30" Width x 9.50" Depth |