Lenovo 28155XU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 28155XU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes eSATA/USB Combo Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/34 |
| Display | |
| Display Size: | 14.1" |
| Max Resolution: | 1440 x 900 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.14" |
| Width: | 13.30" |
| Depth: | 9.50" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.14" Height x 13.30" Width x 9.50" Depth |