Lenovo 29583RU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 29583RU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core Mobile |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.90 Hour |
| Green Compliance: | RoHS Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 9.6 in |
| Weight: | 5.95 lbs |
| Dimensions: | 1.43" Height x 15" Width x 9.60" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.43" Height x 15" Width x 9.60" Depth |