Lenovo 29589PU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 29589PU |
| Features | |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 3.90 Hour |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |