Lenovo 295956U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 295956U |
| Processor | |
| Processor Class: | VIA Nano |
| Processor Speed: | 1.3 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook/Ultra Portable |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 11.5 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 3.5 lbs |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.50" Width x 9.10" Depth |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.50" Width x 9.10" Depth |