Lenovo 29595BU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 29595BU |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.5 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Weight: | 3.42 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |