Lenovo 29595DU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 29595DU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone |
| Slots: | ExpressCard/34 Mini PCI Express MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11b/g IEEE 802.3u |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.50" Width x 9.10" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.5 in |
| Depth: | 9.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.50" Width x 9.10" Depth |