Lenovo 2985EXU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2985EXU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Stylus TouchPad Trackpoint |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 7.90 Hour |
| Green Compliance: | RoHS EPEAT Gold Energy Star |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 10.1 in |