Lenovo 324156U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 324156U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 Mobile |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 HDMI Serial ATA - 7 pin VGA |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick Memory Stick Duo MultiMedia Card (MMC) SD Card |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Installed Video Memory: | 1 GB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 240M |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Battery Life: | 4.5 hour(s) |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10 in |
| Weight: | 6.06 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 2.5 GT/s |
| Video Memory: | 1 GB |
| Software Included: | Lenovo OneKey Recovery Lenovo ReadyComm McAfee VirusScan Plus 2009 (60 days of virus definitions) Adobe Reader VeriFace Lenovo Energy Management Software Cyberlink Power2Go Media Show Lenovo Desktop Nav |