Lenovo 33476UU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 33476UU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00BFFDF3I |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook/Tablet |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 24 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.0 GREENGUARD RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 12.3 in |
| Depth: | 9.3 in |
| Weight: | 3.53 lbs |