Lenovo 336846U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 336846U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional Upgradable to Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 3.92 lbs |
| Additional Specifications | |
| Processor Model: | 1007U |
| Product Series: | X131e |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Lenovo |
| Product Model: | 336846U |
| Software Included: | Lenovo Message Center PlusThinkVantage Product RecoveryAccess ConnectionsThinkVantage Power ManagerMicrosoft Office 2010 Preloaded (purchase product key to activate)Lenovo Solution CenterPassword ManagerThinkVantage System UpdateLenovo Cloud Storage by SugarSyncSkype |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Hyper-Threading: | No |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 62.40 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Modem: | No |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| WWAN Support: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |