Lenovo 34372QU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 34372QU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B008AZSQDA |
| Keyboard Backlight: | No |
| Front Camera: | No |
| Keyboard Type: | Physical Keyboard |
| Processor Model: | i5-3320M |
| Product Series: | X230 |
| Wi-Fi Model: | Centrino Advanced-N 6205 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Digitizer: | Yes |
| Product Model: | 34372QU |
| Software Included: | Password ManagerNorton Internet Security 2012 (30 Days of Virus Definitions)Access ConnectionsThinkVantage Power ManagerThinkVantage ToolsThinkVantage System UpdateAdobe ReaderSkype for WindowsMicrosoft Office 2010 Preloaded (Purchase Product Key to Activate) |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| vPro Technology: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 66 Wh |
| Operating System Platform: | Windows |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Modem: | No |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 65 W |
| WWAN Support: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.5 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader No Keyboard Backlight No |
| Battery Life: | 9.90 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star 5.0 GREENGUARD RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.97 lbs |