Lenovo 346058U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 346058U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 Ethernet RJ-45 No Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No DisplayPort Yes |
| Slots: | Mini PCI Express MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8.20 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 RoHS EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 13.0 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 3.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Processor Model: | i5-3427U |
| Product Series: | X1 Carbon |
| Wi-Fi Model: | Centrino Advanced-N 6205S |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkPad |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | 346058U |
| Software Included: | Lenovo SupportLenovo CompanionLenovo QuickLaunchLenovo Solution CenterPassword ManagerThinkVantage System UpdateFingerprint SoftwareLenovo Cloud Storage by SugarSyncMicrosoft Office 2010 Preloaded (purchase product key to activate) |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| vPro Technology: | Yes |
| Hyper-Threading: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Wimax: | No |
| Modem (RJ-11): | No |
| Network (RJ-45): | No |
| Battery Energy: | 45.80 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Modem: | No |
| Parent Retsku: | B00AI8AIKQ |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 90 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| WWAN Support: | No |
| Screen Mode: | HD+ |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Solid State Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Audio Line Out: | Yes |