Lenovo 35089CU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 35089CU |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon X2 Neo |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Audio 1 x 8-pin USB 2.0 - Powered USB 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 11.60 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD3200 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1600 MHz |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.30 lbs |
| Depth: | 8.2 in |
| Width: | 11.1 in |
| Height: | 1.2 in |