Lenovo 3626F9U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 3626F9U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Express Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 6.70 Hour |
| Green Compliance: | RoHS EPEAT Gold Energy Star |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3.18 lbs |