Lenovo 36795MU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 36795MU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00CSJIQFC |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | LPDDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Input Devices: | Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 HDMI Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Imagination Technologies PowerVR SGX545 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Green Compliance: | GREENGUARD RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.4 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 6.5 in |
| Weight: | 1.30 lbs |