Lenovo 36986EU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 36986EU |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00CZMN5T4 |
| Upright Bass Type: | upright basses |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook/Tablet |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 Ethernet RJ-45 No Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | SIM Card Mini PCI Express |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | VibrantView In-plane Switching (IPS) Technology LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 8 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell 4-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.0 EPEAT Gold RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 11.7 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 3.54 lbs |