Lenovo 40612KU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 40612KU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 4-pin IEEE 1394a - FireWire 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x 68-pin Port Replicator |
| Slots: | CardBus Type II ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card xD-Picture Card Type H Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Video Chipset: | ATi Intel Mobility FireGL V5700 GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 200 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 9.40 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 14.10" Width x 10" Depth |
| Weight: | 6.20 lbs |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 14.10" Width x 10" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |